Ból neuropatyczny i fibromialgia

Jak leczymy Efekty terapii w naszym ośrodku

Czym jest ból neuropatyczny i fibromialgia

Ból neuropatyczny jest typem przewlekłego bólu powstającego w następstwie uszkodzenia lub dysfunkcji ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego. Powstaje, gdy przewodzenie informacji ruchowych i czuciowych wzdłuż włókien nerwowych zostaje zaburzone lub zakłócony zostaje odbiór tych informacji w mózgu i rdzeniu kręgowym. Zwykle opisywany jest jako kłujący, bądź parzący ból o dużym stopniu uciążliwości, któremu często towarzyszy drętwienie, mrowienie czy pieczenie danego obszaru. Ból ten negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie pacjentów oraz obniża ich jakość życia, zwłaszcza że ból ten jest szczególnie oporny na leczenie farmakologiczne.

Fibromialgię cechuje przewlekły, uogólniony ból mięśni i stawów, występowanie miejsc na ciele szczególnie wrażliwych na ucisk. Dolegliwościom tym towarzyszy uczucie przewlekłego zmęczenia, ogólne złe samopoczucie i wrażenie usztywnienia. Podobnie jak w przypadku bólu neuropatycznego wyłączne leczenie farmakologiczne często okazuje się niewystarczająco skuteczne w niesieniu ulgi od dolegliwości bólowych.

Jak leczymy w naszym ośrodku

W Sensusmed wykorzystujemy metodę przezczaszkowej stymulacji stałoprądowej potocznie zwaną mikropolaryzacją mózgu tDCS (ang. transcranial direct current stimulation tDCS) do walki z bólem neuropatycznym i fibromialgią.

Stymulacja tDCS jest metodą nieinwazyjną i bezpieczną wykorzystującą słaby prąd (1-2mA) w celu zmian pobudliwości w korze mózgowej. Do stymulacji kory mózgowej wykorzystywane są elektrody dodatnie (anody) i ujemne (katody).  Podczas zabiegu wytwarzane jest pole elektryczne w mózgu modulujące aktywność neuronów. Stymulacja anodowa powoduje zwiększenie pobudliwości komórek nerwowych kory mózgowej (depolaryzacja), zaś katodowa spadek tej pobudliwości, a więc wykazuje działanie hamujące (hiperpolaryzacja). Po stymulacji widoczna jest znacząca poprawa u pacjentów i zmniejszenie dolegliwości bólowych, która szczególnie szybko widoczna jest w kończynach dolnych za pomocą stymulacji kory ruchowej M1 (Klein i wsp., 2015). Stymulacja tDCS zmniejsza ból poprzez aktywację  obwodów nerwowych obecnych w zakręcie przedśrodkowym, które łączą struktury zaangażowane w zmysłowe lub emocjonalne komponenty przetwarzania bólu, takie jak wzgórze oraz obszar DLPFC lub też poprzez zwiększenie kontroli hamowania bólu, co zostało pokazane w badaniach chociażby Lefaucheur (2006) oraz Nguyen i wsp. ( 2011).

 

Jak przebiega leczenie

Terapię tDCS poprzedza wizyta u psychiatry w celu kwalifikacji do serii zabiegów oraz wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do terapii. Terapia poprzedzona jest również spotkaniem diagnostyczno-informacyjnym z terapeutą tDCS. Po ustaleniu obszarów stymulacji zaczyna się cykl terapeutyczny.

Czas trwania terapii

Cykl terapeutyczny przeważnie zawiera od 15 zabiegów do 20. Najczęściej jest to 20 sesji, gdzie w pierwszym etapie, 10 sesji jest rozłożonych na 5 sesji w ciągu tygodnia i tak przez dwa tygodnie. W kolejnym etapie w zależności od przypadku, albo ponownie 5 sesji w tygodniu albo 3 razy w danym tygodniu, w kolejnych zazwyczaj 2 sesje tygodniowo. Czas stymulacji nie przekracza przedziału od 25 min. do 35 minut. Rodzaj stymulacji jest dobierany w zależności od potrzeb pacjenta i jest ustalany indywidualnie.

Efekty terapii w naszym ośrodku

Udowodniona naukowo istotna redukcja dolegliwości bólowych

Poprawa codziennego funkcjonowania i jakości życia

Już teraz umów się na wizytę

Umów się na wizytę online

LUB ZADZWOŃ

504 288 040

Rejestracja telefoniczna:
- od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-21:00,
- w sobotę od 10:00 do 16:00 lub rejestracja online